حجازي اسطوره اي كه كرنش بلد نيست/مردي كه هيچگاه دنبال باد نرفته است

بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران و بازیکن فعلی تیم شالکه آلمان در یادداشتی به خصوصیات اخلاقی ناصر حجازی پرداخته است

در یادداشت علی کریمی که از آن به عنوان " مکتوبات قلبی" این بازیکن نسبت به ناصر حجازی نام برده شده، آمده است:« در حالی که فضای فوتبال را ریا کاری و تظاهر مسموم کرده است و در روزگارانی که نوکرم و چاکرمهای مصنوعی و مصلحتی همه جا رایج شده است، ناصر حجازی را باید اسطوره ای با شخصیت، چهره ای یکرنگ و استثنایی در این فوتبال به حساب آوریم.

او سالهای سال در کنج خانه اش و بی توجه به هیاهوی پوشالی اطراف خویش، سخت ترین تبعیض‌ها ، ظلم‌ها و بی اعتنایی ها را دیده اما به هیچ قیمتی حاضر نشده است تا به فروش گذاشته شود. این اسطوره به واقع کمیاب ما، کرنش را بلد نیست.

ناصر حجازی چهره ای مقاوم در مقابل زورگویان است. او بدون هیچ ملاحظه کاری معایب را می گوید و دلسوزی راستین می باشد که هرگز تن به خوش خدمتی نداده است و حرفهایش همواره در راستای مصلحت فوتبال و ضد مصلحت شخصی خویش بوده است. هر چند  این روزها که حال و روز خوشی ندارد، صاحب منصبان پست و مقامهای گوناگونی به او تعارف می کنند اما ای کاش آن روزگارانی که حجازی به خاطر بی اعتنایی ها مجبور به زندگی سخت و طاقت فرسا در بنگلادش شده بود او را به بازی می گرفتند.هر چند که حجازی اهل بازی نبوده و نیست که اگر این طور بود هیچ گاه حجازی نبود.

او همیشه خواسته خودش باشد. درود به مرام و عزت او که می توانیم همواره به چنین اسطوره ای افتخار کنیم و مرام و معرفت ایشان را برای دیگران الگو سازی نماییم. مردی که هیچ گاه دنبال باد نرفته است و همواره در تلاطم و جهت خلاف جریان آب شنا می کند.

در خاتمه فوتبال تمام می شود، همانطور که سالهاست فوتبال را برای حجازی تمام کرده اند اما آنچه از ایشان باقی مانده است همانا شخصیت منحصر به فرد، مرام پهلوان منشانه و یکرنگی های همیشگی اش است. خدایا او را برای ما حفظ کن.»

ناصر حجازی دروازه بان پیشین استقلال و تیم ملی فوتبال ایران که سابقه هدایت آبی پوشان و چند تیم دیگر را در کارنامه پرافتخار ورزشی اش دارد، چند سالی است به دلیل مشکلات جسمانی و بیماری ریوی تحت شیمی درمانی قرار دارد.

rقضاوت داوران زن ايراني در مسابقات اسنوكر قهرماني آسيا

داوران زن كشورمان قضاوت مسابقات قهرمانی اسنوكر آسیا را كه در كیش برگزار می شود برعهده خواهند داشت .
              
                           
  
برای اولین بار در تاریخ ورزش اسنوکر داوران زن کشورمان قضاوت مسابقات قهرمانی آسیا را که از 20 فروردین به میزبانی جزیره كیش برگزار می شود قضاوت می کنند.

به این ترتیب كلاس‌های ارتقا داوری درجه 2 به درجه یك توسط نصرالله جعفری و همچنین داوری درجه یك به بین‌المللی با تدریس سید محبوب دبیر كنفدراسیون آسیایی بیلیارد و اسنوكر در جزیره كیش از تاریخ 20 لغایت 22 فروردین ماه انجام خواهد شد.

مهدوي كيا در كنار مارادونا و زيدان

گلي كه بازيكن يوناني اينتراخت فرانكفورت از فاصله 73 متري وارد دروازه مانوئل نوير، سنگربان ملي پوش شالكه كرد باعث شد تا پايگاه اينترنتي فدراسيون جهاني فوتبال گزارشي از گل‌هاي مشابه را تهيه كند. در گزارش فيفا از بزرگاني چون ديگومارادونا، ريوالدو، زين الدين زيدان و همچنين مهدي مهدوي كيا ياد شده است.

نويسنده گزارش "پرواز فوتبال: گلهاي راه دور جذاب" كه به نمونه‌هاي تماشايي بازيكنان برجسته‌اي چون ريوالدو، مارادونا، بكام، زيدان اشاره داشته از مهدي مهدوي كيا كاپيتان پيشين تيم ملي ايران هم ياد كرده است.

دو گلي كه بازيكن سالهاي پيش هامبورگ در بازي برابر چين، از رقابتهاي انتخابي جام جهاني 1998 به ثمر رساند و برتري 4 بر 2 ايران را در داليان در پي داشت.

در گزارش فيفا آمده است: « يك بازيكن بزرگ آسيايي درسالهاي نه چندان دور با شوتي از راه دور عضلاتش را به كار گرفت. مهدي مهدوي كيا كه در آن روزها بازيكني جوان و خوني تازه براي تيم ملي ايران شمرده مي‌شد برابر چين در رقابتهاي انتخابي جام جهاني 1998 دوبار از فاصله‌اي دور در جريان بازي گلزني كرد تا تيمش عقب ماندگي با دو گل را به برتري 4 بر 2 تبديل كند. جايگاهي ثابت در تيم ملي، افتخارهاي پرشمار و دوراني درخشان از جمله تبديل شدن به بازيكن محبوب هواداران هامبورگ پيامدهاي آن گل براي مهدوي كيا بودند.»

پرسپوليس به استقلال باخت

تيم فوتبال پرسپوليس دربي 70 را هم با علي دايي به استقلال واگذار كرد.

               

هفته بيست و هشتم ليگ برتر با ديدار دو تيم پرسپوليس و استقلال از ساعت 17:05 و در حضور حدود 65 هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادي آغاز شد كه اين بازي با نتيجه يك بر صفر به سود استقلال خاتمه يافت.

در دقيقه 11 ضربه ايستگاهي فشنگچي را محمدي دروازه‌بان استقلال دفع كرد.

در 15 دقيقه اول مسابقه پرسپوليس حملات بيشتري را بر روي دروازه استقلال انجام داد.

    


در ادامه بازي آرام و كند دنبال شد. توپ بيشتر در ميانه ميدان در جريان بود و دو تيم موقعيت گلي بر روي دروازه‌ها نداشتند.

در دقيقه 31 بازيكنان پرسپوليس توپ را چند مرتبه بر روي دروازه استقلال ارسال كردند و در نهايت شوت بادامكي با برخورد به مدافعين استقلال راهي كرنر شد.
تا دقيقه 31 پرسپوليس صاحب دو موقعيت خطرناك شد و استقلال موقعيتي نداشت.

در دقيقه 37 سانتر آشوبي روي دروازه پرسپوليس با ضربه سر هوار ملا محمد توام شد و استقلال يك كرنر به دست آورد.يك دقيقه بعد آرش برهاني در محوطه جريمه پرسپوليس دومين كرنر تيمش را به دست آورد.

در دقيقه 41 ضربه ايستگاهي ايمان مبعلي را رحمان احمدي؛ دروازه‌بان پرسپوليس دفع كرد.

در دقيقه 43 مهدي امير آبادي توپ را از جناح چپ سانتر كرد و آرش برهاني با ضربه سر گل اول اين بازي سرد را به ثمر رساند.

در دقيقه 45+1 پرسپوليس پشت محوطه جريمه استقلال صاحب يك ضربه ايستگاهي شد كه ضربه زارع با اختلاف كمي از كنار دروازه به اوت رفت.

در دقيقه 48 غلامرضا رضايي دروازه‌بان استقلال را هم دريبل كرد اما دو متر جلوتر در محوطه جريمه نتوانست درواز‌ه بدون دروازه‌بان استقلال را باز كند.

در دقيقه 57 هادي نوروزي براي پرسپوليس گلزني كرد كه اين گل در موقعيت آفسايد به ثمر رسيد.

در دقيقه 59 شوت غلامرضا رضايي از داخل محوطه جريمه با اختلاف كمي به اوت رفت. اين پنجمين موقعيت گلزني پرسپوليس در اين ديدار بود. استقلال تا اين دقيقه فقط يك موقعيت گلزني داشت كه در نيمه اول آرش برهاني آن را به گل تبديل كرد.

در دقيقه 64 شوت كم اثر فرهاد مجيدي را رحمان احمدي دروازه‌بان پرسپوليس به راحتي مهار كرد.

در دقيقه 65 ضربه فشنگچي را محمد محمدي دروازه‌بان استقلال به كرنر فرستاد كه ضربه كرنر را فشنگچي بد زد و استقلال صاحب يك ضد حمله شد.

در دقيقه 72 غلامرضا رضايي پابه توپ وارد محوطه جريمه استقلال شد و با تكل محمد محمدي سرنگون شد اما داور اعتقادي به پنالتي نداشت. بازيكنان پرسپوليس و علي دايي به شدت در اين صحنه به داور معترض بودند. تصاوير تلويزيوني هم نشان مي‌داد اين صحنه پنالتي بود.

در دقيقه 77 بازيكنان پرسپوليس روي فرهاد مجيدي مرتكب خطا شدند اما محسن تركي اعتقادي هم به اين خطا نداشت.در اين دقايق تركي قضاوت خوبي را به نمايش نگذاشت.

در دقيقه 83 شوت وحيد هاشميان از داخل محوطه جريمه با اختلاف كمي از روي تيرك افقي به اوت رفت.

در دقيقه 85 اشپتيم آرفي از داخل محوطه شش قدم استقلال توپ را به بيرون زد.اين هفتمين موقعيت گل پرسپوليس در اين مسابقه بود كه بازيكنان از دست دادند.

به اين ترتيب استقلال با تك موقعيت گل خود در اين مسابقه يك بر صفر پرسپوليس را شكست داد تا براي اولين مرتبه در تاريخ دربي يك تيم دو ديدار را پشت سرهم يك بر صفر پبروز شود.
اكنون استقلال52 امتيازي شد و همچنان سوم است و پرسپوليس 44 امتيازي همچنان در رده پنجم جدول باقي‌ ماند.
محسن تركي داور مسابقه در دقيقه 10 به امير حسين صادقي و در دقيقه 70 مهدي اميرآبادي از استقلال و در دقيقه 57 به حسين بادامكي از پرسپوليس كارت زرد نشان داد.
بهتاش فريبا؛ مربي استقلال در دقيقه 83 از روي نيمكت اين تيم اخراج شد.

تركيب پرسپوليس:
رحمان احمدي، سپهر حيدري، عليرضا نورمحمدي، حميد علي عسگر، سامان آقازماني، حسين بادامكي، مازيار زارع، محمد نوري( از دقيقه 74 وحيد هاشميان)، هادي نوروزي، غلامرضا رضايي و امير حسين فشنگچي( از دقيقه 85 شپتيم آرفي)
سرمربي: علي دايي

تركيب استقلال:
محمد محمدي، حنيف عمران زاده، امير حسين صادقي، پژمان منتظري، مهدي اميرآبادي، فرزاد آشوبي، كيانوش رحمتي، ايمان مبعلي، هوار ملا محمد( از دقيقه 67 اسماعيل شريفات)، فرهاد مجيدي( از دقيقه 87 هادي شكوري)، آرش برهاني( از دقيقه 84 سيد مهدي سيدصالحي)
سرمربي: پرويز مظلومي
گزارش تخلف
بعدی